O autorze
Absolwent kierunku Automatyka i Robotyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Specjalizacja Informatyka w Sterowaniu i Zarządzaniu. Swoje zainteresowania zawodowe od wielu lat skupia na zagadnieniach związanych z tworzeniem rozwiązań informatycznych dla sektora ochrony zdrowia. W spółce Sensinum pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu. Jest odpowiedzialny za kreowanie i rozwój produktów, nadzór nad realizacją kluczowych projektów oraz inicjowanie prac badawczo-rozwojowych.

eHealth w Polsce - obszar, w który warto zainwestować

Ilustracja do wpisu została udostępniona przez SunnyView Dental na licencji CC BY 2.0
Polska służba zdrowia będzie musiała się zmierzyć z koniecznością wdrożenia elektronicznego systemu dokumentacji. Powszechna cyfryzacja placówek medycznych otwiera sporo możliwości przed firmami posiadającymi tego typu narzędzia. Na jakie rozwiązania będzie największe zapotrzebowanie? Na jakie obszary rynku inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Potencjał rynku

Elektroniczna dokumentacja medyczna według rozporządzenia Ministra Zdrowia ma zostać wprowadzona najpóźniej w połowie 2017 roku, tak więc czasu pozostało naprawdę niewiele. Lekarze mają niecałe dwa lata na wprowadzenie zmian w swoich gabinetach. Jak dowodzą dane zawarte w raporcie „Badanie postaw i opinii środowiska lekarzy”, na rynku panuje powszechna świadomość przymusu wprowadzenia elektronicznej dokumentacji. Główną barierą przed inwestycją są jednak wysokie koszty oprogramowania (wskazywana przez 56% pytanych lekarzy) oraz wysokie ceny zakupu sprzętu (połowa ankietowanych). Klienci obawiają się również konieczności dodatkowych szkoleń dla personelu medycznego.

Segmentacja rynku sposobem walki z konkurencją

Rozwiązania stworzone przez największe firmy dostarczające oprogramowania, takie jak: Mednote od Comarchu, Asseco mMedica PS czy Serum Kamsoftu powstały z myślą o wszystkich indywidualnych praktykach lekarskich. Uniwersalne rozwiązania mają jednak swoje minusy - nie są dostosowane do potrzeb poszczególnych specjalizacji i nie spełniają oczekiwań wszystkich klientów. Tutaj pojawia się szansa dla firm chcących inwestować w polski eHealth - stworzenie dedykowanego narządzie dla wybranego segmentu.

Który segment wybrać? Liczby mówią same za siebie

Lekarze to ogromnie zróżnicowana grupa zawodowa - obecnie w Polsce czynnych zawodowo jest ponad 128 tysięcy lekarzy, z czego więcej niż 66% posiada jedną z aż 81 specjalizacji. Najbardziej interesującą grupą z punktu widzenia inwestycji są stomatolodzy – grupa licząca ponad 35 tysięcy osób o bardzo małym zróżnicowaniu – niespełna 18% dentystów posiada specjalizację. Jednocześnie stomatologia w systemie prywatnym to jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów medycznych w naszym kraju. Aż 13 tysięcy stomatologów pracuje w formie indywidualnych praktyk lekarskich. Wśród lekarzy dentystów jest również zdecydowanie większa świadomość wymogu wprowadzania elektronicznej dokumentacji medycznej – aż dwie trzecie dentystów zdaje sobie sprawę z przymusu inwestycji w oprogramowanie. Wszystkie dane jednoznacznie potwierdzają, że stomatologia jest najlepszym wyborem pod
czas segmentacji rynku.


Model SaaS likwiduje bariery finansowe

Stomatolodzy prowadzący niewielkie gabinety potrzebują narzędzia, które nie tylko będzie dostosowane do ich potrzeb, ale także będzie tanie w zakupie i eksploatacji. Jak w tym obszarze kształtuje się oferta rynku? Aktualnie możemy wyróżnić dwa zasadnicze typy dostępnych rozwiązań: oprogramowanie dla dużych przychodni dentystycznych stworzone w architekturze klient-serwer oraz uniwersalne oprogramowanie dla indywidualnych praktyk lekarskich dostępne w modelu SaaS. Żadne z powyższych rozwiązań nie jest dostosowane do potrzeb indywidualnych praktyk lekarskich prowadzonych przez stomatologów. Pierwsze wymaga znacznej inwestycji początkowej (zakupu serwera, zakupu licencji) oraz zaangażowania podczas eksploatacji (konieczność aktualizacji oraz dbania o infrastrukturę we własnym zakresie). Dla małego gabinetu jest to zwyczajnie za wysoki koszt. Rozwiązania SaaS na pierwszy rzut oka wydają się być idealnym wyborem dla niewielkich, indywidualnych praktyk lekarskich, jednak aktualnie żadne z dostępnych na rynku rozwiązań nie bierze pod uwagę specyfiki zawodu stomatologa.

W co więc inwestować?

W tym miejscu zarysowuje się nisza, która gwarantuje wysoką stopę zwrotu inwestycji o ile zostanie szybko zagospodarowana. Obecnie stomatolodzy wybierając aplikację do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej stoją przed dylematem – wybrać drogie oprogramowanie w architekturze klient-serwer dostosowane do moich potrzeb, czy tanie, uniwersalne oprogramowanie dla lekarzy, które jednak nie zaspokoi w pełni specyficznych wymogów mojego zawodu?

Jeśli na rynku pojawi się oprogramowanie, które będzie zarówno dostosowane do potrzeb stomatologów oraz będzie tanie w zakupie i eksploatacji, a więc dostępne w modelu SaaS, ich dylemat zniknie. Firma, która jako pierwsza stworzy takie rozwiązanie dedykowane dentystom zdobędzie przewagę rynkową i ogromną szansę, aby zagospodarować ten bardzo lukratywny obszar rynku eHealth w Polsce.

Jak możemy Ci pomóc?

W Sensinum naszym głównym obszarem specjalizacji jest tworzenie aplikacji internetowych w modelu SaaS. Dostarczyliśmy już na rynek wiele rozwiązań zarówno dla startupów, niewielkich firm, jak i dla jednostek samorządu terytorialnego czy służby zdrowia. Skupiamy się na dostarczaniu wysokiej jakości produktów, które spełniają wymagania biznesowe naszego partnera. Jeśli jesteś zainteresowany powyższą inwestycją albo chciałbyś zainwestować w jakąś inną aplikację webową skontaktuj się z nami - z przyjemnością przedstawimy naszą ofertę podczas kilkunastominutowej rozmowy.
Trwa ładowanie komentarzy...